Rituály
Rituály patří k našim životům. Moderní společnost se je pokusila odstčit někam naokraj, k necivilizovaným praktikám. Jejich potenciál ale opět cítíme. Dříve se dívky i chlapci přijímali mezi dospělé, ženy slavily svou mentruaci a nebraly si růžovou zázračnou pilulku. Slavilo se zrození i počení, lidé promlouvali s duchy předků i silami kolem nás, neviditelnými bytostmi. Byli blíže přírodě i sami sobě. Tohle není návrat "na sromy", je to návrat k sobě a své duši.
Ve všech níže popsaných rituálech je program volně na nás. Základem mohou být rituální masáže, koupele, byliné nápařky, pobyt v přírodě, sbírání bylin a obětin na oltář, karty, povídání. Samozřejmostí jsou vykuřovadla, svíčky, příjemné a bezpečné prostředí, kde můžete být sami sebou. Hlavní část rituálu se odehrává v mojí božské jurtě. Společné najdeme záměr rituálu, který nás pak povede celým dnem a následným životem.
Rituál zrození a přivítání nové bytosti a role matky a otce
Rituál zrození je úžasná chvíle přijmout novou bytost mezi nás, je to více rituál pro rodiče, kdy náhle přišla dlouho očekávaná událost, která ale mění vše, co doposud muž i žena poznali. Můžeme miminko pojmenovat a přivítat do našeho světa.
Šestinedělí
Šestinedělí je posvátná doba, kdy by měla matka co nejvíce odpočívat s miminkem v posteli. I když se může po porodu cítit dobře, v děloze je obrovská jizva po placentě, která sice není vidět, ale potřebuje se zahojit. Mimojiné jde o dobu seznamování se s miminkem, jeho potřebami, které jsou nejčastěji tělo matky, ne postýlka. Toto společně prožité období také podporuje laktaci a usnadňuje následnou péči ke spokojenosti maminky i miminka. Přechod mezi šestinedělím je rituálem sám o sobě. Po šesti týdnech by měla být žena zahojená a miminko připravené na další život s rodinou.
9 měsíců od narození
Tento okamžik jsem hluboce vnímala. Tu noc jsem bděla a znovu si prožila celé těhotenství a porod. Se mnou to žily i mé děti, byly neklidné a jakoby se nám to dělo současně. Proto cítím, že rituálně oslavit dobu stejnou, jakou bylo miminko v bříšku je velmi příhodné.
Menarché a přijetí mezi ženy
Menarché je pro všechny ženy důležitým rituálem. Záleží na vaší matce, jak se k takové věci postavila. Stejně jako matka, přistupuje pak dcera ke své menstruaci. Známá možnost je nepřijetí a bolest. Pokud ale svým dcerám nechceme toto poselství předat, můžeme zvolit rituál menarché. Je oslavou plodnosti a rituálem vstupu mezi dospělé ženy. Menstruace není obtíž, je to plodnost a hojnost v každé z nás. Menstruace sama o sobě nikdy nebolí. Bolí přístup ke svému tělu a k ženství. když jsem si vyřešila své ženství, moje menstruace se staly krásnými, říkám jim královské. ˇŽena je v té době velmi propojena s magií, s matkou zemí, s moudrostí. Je v archetypu vědmy.
Rituál probíhá oslavou dívky, jejím přivedením mezi ženy, vyprávěním příběhů. Součástí rituálu koupel a ženská nápařka, jako péče o lůno.
Přijetí mezi muže
Nesmíme zapomenout ani na chlapce a jejich přijetí mezi muže. Tyto rituály se pro chlapce děly v různém věku a v různým provedeních. Někteří museli ulovit zvěř, jiní šli hledat vizi na osamělé místo, kde promlouvali s duchem.
Rituál u nás probíhá přes noc v lese, možné ve vlastním stanu nebo spaní pod širákem, rodělání ohně, učením o lesu a duchu lesa, procházkou v noci v lese.
Předporodní rituál
Přeporodní rituál je u žen stále častější, je moc příjemné zažít podporu svých kamarádek před porodem. Ženy společně pečují o bříško a naplňují potřeby těhotné ženy, součástí může být psaní dopisů miminku, navlékaní náramku pro těhotnou ženu jako symbol podpory k porodu, kreslení hennou na bříško nebo rituální koupel. Předporodní rituál je možné udělat i s parterem nebo jen s těhotnou ženou, jako uctení bříška a přechod do nového života.
Předsvatební rituál
V naší moderní době jsou obvyklé rozlučky se svobodou. Já mám raději okamžiky zastavení se a uvědomění si přechodu přes další práh k dospělosti s touhou propojit se s druhou bytostí na společné cestě životem. Je to jako závazek společné práce na sobě. V tomto případě volím péči o muže i ženu a jejich spojení v rituálu, oslavení jejich životů a společné radosti.
Je možné absolvovat představetbní rituál společně, nebo jen muž nebo jen žena, přijíma i variantu s přáteli.
Rituál pro vědomé početí
Rituál vědomé početí je pro ženy nebo pár, který chce být ve spojení s duší miminka už při početí. Druhá variatna je, pokud ˇžena nemůže otěhotnět. V tom případě je setkání spojené s poradnou a rituály za miminko. V obou případech jde o žádost matce zemi o požehnání.
Riuál rozloučení
Rituál rozloučení patří k našim životům. Někdy je potřeba nechat druhého odejít. Nazáleží na tom, pokud chceme nechat odejít partnera nebo kohokoliv z našeho života, nebo se rozloučit s někým, kdo přešel na druhý břeh. V obou případech je třeba rituálně rozetnout pouta a povolit sevření, aby ten druhý byl svobodný.
Rituál nového jména
Tento rituál slouží k začátku nějaké nové etapy v našem životě. Já takto přijala své pracovní jméno Nolme Deer, pod kterým mě mnozí znají. Později jsem o této praktice četla v knize Poselství protinožců, kterou velmi doporučuji. Je to chvíle, ky cítíte, že chcete začít něco nového a k tomu potřebujete být jiní, být třeba sami sebou, být jinou verzí sebe sama, být tím, kdo skutečně chcete být. Aboriginci (ze zmiňované knihy) neslaví narozeniny jako my, ale slaví právě přijetí nového jména. Je to okamžik, kdy si sama osoba zvolí, že chce oslavu, protože něco mění a celý kmen oslavuje tento rituál s ní. Tímhle Vás chci provést.
Rituály kola roku
Pořádáme u nás i ruituály z kola roku našich předků. Naši předci se řídili přírodním kalendářem a sluncem, vítali jaro a život, propouštěli zimu a jejího krále, který odjel na svém černém koni opět do podsvětí, zatímco vládu převzal světlý král na bílém koni a bohyně honosti a úrody. Slavili slunovraty a rovnodennosti, Ostaru, Beltain, Lugnasah, úrodu a vrchol léta, Samhain a ukončení světlé části roku a navrácení k smrti a temnotě.